Sosyal ve Kültürel Yatırımlar

Darıcanın geleceğine dokunacak işler yapmak, bu işlerin yanında da hemşehrilerimizin gündelik hayatlarında kendilerini bulabilecekleri bir habitat oluşturmak zorundayız.

Bu sebeple; Geleneksel Sünnet Şöleni, Geleneksel Cirit Şöleni, Erdemli Genç Seminerleri, Sosyal Yaşam Merkezi, Evde Yaşlı Bakım Hizmeti, Mezarlık Hizmet Binaları, Darıca Gönül Erleri Dayanışma Mağazası, Sıfır Atık Projesi, Dini Tesislerin Bakım Hizmeti, İstihdam Masası, Sokak Hayvanları Barınağı, Gönül Buluşmaları, Engelsiz Yaşam Merkezi, Şehirler ve Kültürler Kaynaşması, Konferans Salonu, Memlekete Cenaze Nakil Hizmeti, Öğrencilere Fidan Dağıtımı, Kitap Fuarı, Kültür ve Sanat Akşamları, Sanat Seninle Sokakta, Mahallemde Şenlik Var, İskoliye Geceleri, Hayvanat Bahçesi Gezi Projesi, Gönül Aracı, Hoş Geldin Bebek Projelerini gerçekleştirerek hemşehrilerimizin dünü ve bugününe damga vurduk.

 

Geleneksel Sünnet Şöleni
Her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen sünnet şölenlerimizde, göreve geldiğimiz günden itibaren 2500 çocuğumuzun erkekliğe ilk adımlarında yanlarında olduk, ailelerinin heyecanlarını paylaştık.
Geleneksel Cirit Şöleni
Ata sporumuz olan Cirit sporunu tanıtmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla cirit oyunlarını Darıca’mıza taşıdık.
Erdemli Genç Seminerleri
İlçemizde bulunan okullarda eğitim alarak kendilerini geleceğe hazırlayan gençlerimiz için seminerler düzenledik.
Sosyal Yaşam Merkezi
Sosyal Yaşam Merkezi olarak planladığımız çeşitli kursları mahallelerimizde bulunan bilgi evlerinde isim ve konsept değişikliğine giderek Kişisel Gelişim ve Çocuk Eğitim Merkezlerini hayata geçirdik.
Evde Yaşlı Bakım Hizmeti
Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Tahir Büyükakın ile birlikte seçim beyannamemizde yer alan Evde Yaşlı Bakım hizmeti Kocaeli’nin 12 ilçesinde olduğu gibi Darıca’da da hizmet veriyor.
Mezarlık Hizmet Binaları
İdari bina eksikliği bulunan Balçık Mezarlığında çok amaçlı taziye ve idari binayı tamamlayarak vatandaşlarımızın hizmetine sunduk.
Gönül Erleri Dayanışma Mağazası
Pandemi ve asrın felaketinde büyük bir önem taşıyan Gönül Erleri Toplumsal Dayanışma Mağazasını Adnan Menderes Kültür Merkezimizde açtık.
Sıfır Atık Projesi
Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın değerli eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde gerçekleştirilen sıfır atık projesi kapsamında hızlı adımlar attık.
Dini Tesislerin Bakım Hizmeti
İlçemizde bulunan cemevi ve camiler başta olmak üzere tüm ibadethanelerin tamir, bakım ve temizlik işlemlerini belirli aralıklarla gerçekleştirerek ibadetlerini yapmak isteyen hemşerilerimiz için steril hale getiriyoruz.
İstihdam Masası
Göreve gelir gelmez uygulamaya koyduğumuz ilk projelerden biri olan İstihdam Masasıyla iş arayan ile iş veren arasında köprü oluyoruz.
Sokak Hayvanları Barınağı
İlçemizde yaşayan doğadaki dostlarımız için kolları sıvayarak Hayvan Sağlığı ve Refahı ekibimizi oluşturduk.
Gönül Buluşmaları
Gönül Buluşmaları kapsamında her mahallemizde halk buluşmaları düzenleyerek vatandaşlarımızla birebir görüştük ve sorunlarını, taleplerini yerinde dinleyip çözüm ürettik.
Engelsiz Yaşam Merkezi
Göreve gelir gelmez Engelsiz Yaşam Merkezi’ni kurarak özel vatandaşlarımızın her alanda yanında olduk.
Şehirler ve Kültürler Kaynaşması
Daha önceden Darıca Sahilde yapılan Şehirler ve kültürler kaynaşması devam eden metro çalışmaları nedeniyle belirli haftalar çerçevesinde çok amaçlı kapalı Pazar alanımızda yapılmaya devam ediyor.
Konferans Salonu
İlçemizin ihtiyaçları doğrultusunda projeler geliştiren Darıca Belediyesi, ilçenin en büyük eksiklerinden biri olan toplantı ve konferans salonu konusunda da adım atarak Darıca Balıkçısı’nın üst katında 200 kişi kapasiteli konferans ve toplantı salonunu hizmete açtı.
Memlekete Cenaze Nakil Hizmeti
Vatandaşlarımıza doğumundan ölümüne kadar her alanda hizmet etmek belediye olarak görevimiz.
Öğrencilere Fidan Dağıtımı
Her yıl ilkokula yeni başlayan öğrencilere yeşili sevdirmek adına fidan dağıtıyoruz. İlk yıl 4 bin öğrenciye çam ağacı fidanı dağıtırken geçtiğimiz yıllarda ise 8 bin öğrenciye zeytin ağacı fidanı dağıttık.
Geleneksel Kitap Fuarı
İlçemizin kültür sanat şehri olması adına önem verdiğimiz ve geleneksel olarak düzenlediğimiz Darıca Kitap Fuarı, imza günleri ve söyleşilerle Darıcalılara unutulmaz bir fuar deneyimi yaşatıyor.
Kültür ve Sanat Akşamları
Darıca Belediyesi olarak yerel sanatçıları desteklemek amacıyla gerçekleştirdiğimiz Darıca Kültür Sanat Akşamları projesi ile bölgemizde bulunan sanatçıları vatandaşlarımızla buluşturduk.
Sanat Seninle Sokakta
İlçemizdeki kültür sanat alanındaki eksikliği gidermek ve sanatı vatandaşların ayağına götürmek amacıyla Sanat Seninle Sokak’ta projesini başlattık.
Mahallemde Şenlik Var
Eğlenceyi mahallelerde çocukların ayağına götürmek için her yıl düzenlediğimiz "Mahallemde Şenlik Var" etkinlikleri ile her mahallede sahnelenen çocuk tiyatrosu ve çeşitli gösteriler ile Darıcalılar eğlenceli bir yaz geçirdi.
İskoliye Sanat Geceleri
İskoliye Sanat Akademi’mizde eğitim gören kursiyerlerin hünerlerini sergilediği İskoliye Sanat Geceleri, Türk Sanat müziğinden, Türk Halk Müziğine ve tiyatroya kadar amatör ruhla sahneye çıkan ve bizim çocuklardan oluşan korolar, yıl boyunca öğrendikleri bilgileri sahneliyorlar
Hayvanat Bahçesi Gezi Projesi
Çocuklara hayvan ve doğa sevgisini aşılamak amacıyla ilçe genelindeki 4. Sınıf öğrencilerini ücretsiz olarak Hayvanat Bahçesi’ne götürüyoruz.
Gönül Aracı
Gönül belediyeciliği anlayışıyla vatandaşlarımızın her anında yanlarında olmaya özen gösteriyoruz.
Hoş Geldin Bebek Projesi
Darıcalı vatandaşları zor günlerinde yalnız bırakmayan Darıca Belediyesi, aynı şekilde mutlu günlerinde de ailelerin yanında oluyor.
Previous slide
Next slide

 

 

Darıca Belediyesi

Bağlarbaşı Mahallesi, İstasyon Caddesi, No:176 Darıca/Kocaeli

Pazartesi – Cuma: 

08:30  – 17:30

Darıca Belediyesi Sosyal Medya Ekibi © 2023. Tüm hakları saklıdır.